Turkish Women Play an Extremely Key Role for the Upcoming Elections

Prohibited Women’s Day protests, Turkish women’s lack of representation in politics, and more.

Ceylan Ersoy
3 min readMar 9, 2023

Yesterday was Women’s Day. In Taksim, Istanbul- known for the infamous Gezi Park protest, the women’s day march was prohibited. In turn, the streets of Turkey were filled with “feminist night walks” led by women exercising their most basic right to peacefully protest. But, what is the purpose of this prohibition; what is the government so afraid of a Women’s Day march?

Türkiye was one of the first countries to grant women the right to vote and be elected, ahead of many European countries in fact. Today, Türkiye’s eligible voter pool is comprised of more women than men. Therefore, women hold an extremely significant position in our political system. Despite this, recent research manifested that about 46% of women voters do not trust the system, and 25% believe their vote doesn’t matter.

What’s more, women’s political representation in Türkiye is extremely insufficient. 2020–2021 data revealed that when it comes to women’s participation in the parliament, Türkiye has lost its rank from an already disappointing 122nd place, falling to 129th position. The situation is not so different for the upcoming elections. Put simply, the currently governing People’s Alliance includes 0 women leaders, while the opposition Nation Alliance’s 6 leaders include 1 woman only. Women need to become actors in Turkish politics, not audience members. We certainly have the power to do so.

We are facing an election that will determine the fate of Türkiye. Don’t assume your vote won’t change anything; representing the majority of the voting class, women need to vote now more than ever. I want to remind first and foremost women, and everyone: please vote.

— Turkish Version —

Kadınların Rolü Önümüzdeki Seçimlerde Hiç Olmadığı Kadar Önemli

Dün Dünya Kadınlar Günü’ydü. Taksim’de yapılması planlanan barışçıl kadınlar günü yürüyüşünün, belki de ülkenin bir çok yerinde de olduğu gibi yapılmasına izin verilmedi. Bunun yerine sokaklar “feminist gece yürüyüşü” adı altında çok çarpıcı pankartlar ve en doğal hakları olan barışçıl protesto hakkını kullanan kadınlarla doldu taştı. Peki bu yasağın sebebi ne, yetkililer bir Kadınlar Günü yürüyüşünden neden bu kadar korkuyor?

Türkiye, kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk ülkelerden biri, hatta bu hakkı kadınlara bir çok Avrupa ülkesinden önce sağladı. Bugün Türkiye’de kadın seçmen sayısı erkek seçmen sayısından daha yukarıda. Yani kadınların devletimizin gidişatında aslında çok ciddi bir etkisi var. Buna rağmen yapılan bir araştırmaya göre oy kullanan kadın seçmenlerin yüzde 46'sı seçim sistemine güvenmiyor, yüzde 25'i ise vereceği oyun bir şey değiştirmeyeceğine inanıyor.

Üstüne üstlük Türk politikasında kadın temsili hala oldukça yetersiz bir konumda; 2021’de paylaşılan verilere göre Türkiye parlamentolarda kadın milletvekili oranı sıralamasında 122’inci sıradan 129’a geriledi. Bu seçimlerde de durum ne yazık ki farklı değil. En basit örnek olarak Cumhur İttifakı’nda sıfır, 6’lı masada ise yalnızca bir kadın lider var. Bu seçimden sonra kadınlar artık siyasetin seyircisi değil oyuncusu olmalı.

Türkiye’nin geleceğini belirleyecek bir seçimle karşı karşıyayız. Vereceğim oy bir şey değiştirmez demeyin, seçmen havuzunun çoğunluğunu oluşturan kadınlar olarak oy vermek bizim görevimiz. Başta kadınlar olmak üzere herkese tekrar hatırlatmak istiyorum: Boş verme, oy ver.

--

--

Ceylan Ersoy

I am an alumnus of UC Berkeley with a BA in Psychology and minors in Human Rights and Theater. I specialize in the creation of news content.